ЂОКИЋ И АНТИЋ О ИЗГРАДЊИ НОВИХ ЕНЕРГЕТСКИХ ОБЈЕКАТА
Министар индустрије, енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић разговарао је данас у Малом Зворнику са министром рударства и енергетике Србије Александром Антићем о будућим пројектима које би могле да реализују Српска и Србија у погледу изградње нових енергетских објеката.
„На овај начин одржавамо суштину односа који постоје између Републике Српске и Србије, а то је да на сваком подручју гдје је то могуће интензивирамо нашу заједничку активност и сарадњу“, рекао је новинарима Ђокић након сједнице Мјешовитог енергетског комитета, која је одржана у просторијама Хидроелектране у Малом Зворнику.
Ђокић је изразио увјерење да управо ресорна министарства у Влади Републике Српске и Влади Србије кроз активност Мјешовитог енергетског комитета на најбољи начин потврђују усмјереност ка најбољој сарадњи између Српске и Србије.
„Договорили смо се да на наредној заједничкој сједници Владе Републике Српске и Владе Србије, која ће бити одржана 29. августа у Требињу, буду донесене одлуке након којих ће се кренути у изградњу заједничких објеката у горњем току Дрине, а то су хидроелектране `Фоча` и `Паоци`“, најавио је Ђокић.
Истичући да Влада Републике Српске већ дуже вријеме спроводи активност и на припреми изградње Хидроелектране „Бук Бијела“, Ђокић је рекао да је све то у завршној фази и да ће бити расписан јавни позив за избор извођача радова на овој хидроелектрани.
„У међувремену је усаглашено и питање знатно веће снаге Хидроелктране `Бук Бијела`, које ће у односу на ранији план од 93,5 мегавата, сада имати инсталисану снагу 120 или чак 125 мегавата, што ће у коначном дијелу дефинисати пројекат“, појаснио је Ђокић.
Ђокић је нагласио да ће, и поред тога што се интензивно ради на реализацији пројекта „Бук Бијела“, Српска и Србија заједно на партнерском принципу градити двије нове хидроелектране.
„Мислим да нема ништа веће и важније од тога да грађани и Републике Српске и Србије виде да ми заједно радимо, да смо на једнак начин посвећени даљој изградњи и јачању односа и сарадње и кроз конкретна животна питања“, рекао је Ђокић.
Он је истакао да свака инвестициона активност, сваки нови привредни објекат, доприноси побољшању квалитета живота грађана и повећању вриједности економије.
„На тај начин ми ћемо као друштвена и политичка лица оправдати своје улоге и повјерење које су нам грађани дали да се бринемо за интересе нашег народа, односно јачања и једне и друге републике“, рекао је Ђокић.
Ђокић је нагласио да је друго питање о којем је разговарано на Мјешовитом енергетском комитету било дефинисање уређења односа имеђу предузећа „Гаспромет“ Пале и „Србијагаса“.
„То је питање које је већ дуже времена присутно и мислим да смо сада на самом крају рјешавања тог питања“, додао је Ђокић.
Он је изразио очекивања да ће након процјене вриједности капитала услиједити врло брзо потписивање уговора којим ће бити уређени односи између „Гаспромета“ Пале и „Србијагаса“, чиме ће бити ријешено ово отворено питање.
Министар рударства и енергетике Србије Александар Антић рекао је да су у претходном периоду дефинисани кључни правци одређених пројеката који су интересантни за Републику Српску и Србију.
Он је навео да је усаглашен споразум о изградњи двије хидроелектране – „Фоча“ и „Паоци“, који владе треба да га одобре, те изразио увјерење да ће он бити потписан у Требињу.
Антић је нагласио да ће се убрзано радити све неопходне студије и потребна документација, а према досадашњој документацији ријеч је о двије хидроелектране јачине 95 мегавата, чија вриједност износи око 200 милиона евра.
„Дефинисали смо и заједнички тим који ће радити на овим пројектима, те кораке који су неопходни да би се овај пројекат развијао“, рекао је Антић и додао да је договорен интензиван и динамичан приступ развоју ових пројеката.
Он је додао да ће „Електропривреда Републике Српске“ и „Електропривреда Србије“ бити задужене за развој ових пројеката, односно ове двије хидроелктране.
Антић је подсјетио да је формиран Мјешовити енергетски комитет Србије и Српске као форма сарадње у области енергетике са идејом да се унаприједи енергетска сарадња, да се заједнички ради на приоритетима енергетске безбједности и сугирности снабдевања кључним енергентима, али са идејом да се јачају односи и развијају заједнички пројекти у интересу Србије и Републике Српске.
Састанку су присуствовали и генерални директор „Електропривреде Републике Српске“ Радмила Чичковић, предсједник Комисије за концесије Српске Раденко Ђурица, генерални директор „Гаспромета“ Пале Миломир Драганић.
У делегацији Србије били су и генерални директор „Србијагаса“ Душан Бајатовић, вршилац дужности директора ЕПС-а Милорад Грчић, те предсједник општине Мали Зворник Зоран Јевтић.