ЂОКИЋ: ПОДСТИЦАТИ ИНВЕСТИЦИЈЕ И СТВАРАТИ НОВИ ПРОИЗВОД
Министар индустрије, енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић поручио је у Бањалуци на данашњој конференцији “Привреда Републике Српске од 2019. до 2022. године – дијалог за будућност” да Српска има снажне потенцијале за даљи развој кроз подстицање што већег обима инвестиција и стварање новог производа.
Ђокић сматра да је неопходно мијењати слику о БиХ као земљи која је са становишта бизниса означена као неуређено и нестабилно подручје, јер је много заинтересованих инвеститора који препознају да потенцијал постоји, али траже сигурност.
Он је нагласио да Влада Републике Српске промовише дијалог са пословном заједницом, који је дао видљиве резултате, међу којима је растерећење привреде повећањем неопорезивог дијела дохотка.
“Привреди је учињена уштеда од неких 62 милиона КМ, а истовремено је омогућено повећање плата”, рекао је Ђокић новинарима.
Напомињући да је до сада реализовано 75 одсто меморандума о заједничким политикама Владе и пословне заједнице, Ђокић је поручио да ће и закључци са данашње конференције бити усмјерени на креирање економских политика за наредне године.
“Годинама је видљив раст индустријске производње, можда се у појединим областима периодично мијења, али је то допринијело укупном расту БДП-а и учешћу индустријске производње у његовом стварању”, рекао је Ђокић.
“Да би привредна стабилност била на већем нивоу и да би привредни амбијент био бољи, први и основни услов је политичка стабилност. Док имамо овакву ситуацију у БиХ тешко је говорити о некаквој привреди”, констатовао је Шкребић.
Предсједник Уније удружења послодаваца Републике Српске Драгутин Шкребић рекао је да и послодавци размишљају о повећању плата, али да је то могуће само на реалним основама, јер би фиктивно повећање без реалних прихода сваки колектив довело до стечаја или престанка рада.
“Плате можемо повећати смањењем јавне потрошње, пореза и доприноса. Услов је и увођење нових технологија, повећање продуктивности”, навео је Шкребић.
Он је оцијенио да људи из БиХ не одлазе само због висине плата, већ и политичке ситуације која има утицај на развој привреде.
“Да би привредна стабилност била на већем нивоу и да би привредни амбијент био бољи, први и основни услов је политичка стабилност. Док имамо овакву ситуацију у БиХ тешко је говорити о некаквој привреди”, констатовао је Шкребић.
Предсједник Привредне коморе Републике Српске Борко Ђурић каже да је потребно искључити “нерад из рада”, односно, престати плаћати паузе.
“Имамо законом регулисану четрдесетчасовну радну седмицу од које се два и по сата не ради и када се прерачуна, то је 6,7 одсто. Предлажемо да се за толико повећају плате, а да се паузе као такве користе, а не плаћају. Тако бисмо обезбиједили виши степен конкурентности наших производа. Паузе на годишњем нивоу коштају 180 милиона КМ”, рекао је Ђурић.
Он сматра да постоји и велики број празничних дана, те је израчунао да један дан празника у нето износу према садашњим просјечним платама кошта 10,3 милиона КМ.
Ђурић је нагласио да се привредна заједница залаже да Пореска управа Српске јавно објави списак пореских неплатиша, као и да се прикаже просјек плата у појединим привредним субјектима.
“Имамо случајеве да се у појединим привредним субјектима и за 80 одсто разликује висина плата од просјека у тој грани, а то иза себе скрива одређене могућности за укупно повећање плата, односно смањењем оптерећења на плате уколико они који су у сивој зони приведу обавези измирења обавеза у складу са прописима”, закључио је Ђурић.
Конференцију “Привреда Републике Српске од 2019. до 2022. године – дијалог за будућност” организовала је Влада Републике Српске, а учесници су, између осталих, представници банкарског и невладиног сектора, као и локалних заједница.